#

3. Tarım ve Gıda Politikaları Konferansı

Gıda, İçecek ve Tarım Politikaları Araştırma Merkezi Derneği tarafından 5-6 Kasım 2019 tarihinde, Adana HiltonSA otelinde 3.Tarım ve Gıda Politikaları Konferansı düzenlenmiştir.

Panellerde; İş Sağlığı ve Güvenliği, “Türkiye tarım-gıda politikalarında nerede duruyor; nereye bakıyor?”, “Şehirleri besleyecek modern ve kalıcı gıda sistemleri topraktan kente nasıl kurulur”, “Güvenilir, sağlam, dirençli tarım-gıda piyasa sistemi nasıl kurgulanır?”, “Endüstriyel tarım ürünlerinde sağlam ve dirençli piyasa sistemi oluşturmak-pamuk örneği”, “Tarım ve gıda teknolojinin kanatları ile uçabilir mi? Yeni fırsatlar ve imkânlar neler?” konuları tartışılmıştır. Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği farkındalık özel oturum programı aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmiştir.

19 Mayıs Üniversitesi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Y. Benal Öztekin “Tarım Makinelerinin Güvenli Kullanımı Nasıl Sağlanır?” AÇSH Uzmanı Selma Koç “Tarım Kimyasallarının Güvenli Kullanımı Nasıl Sağlanır?”Sağlık Teknikeri Gülçin ÇELİK KIZILDAĞ “Acil Durum ve Kaza Durumlarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?” ILO Ceren TOSYALI “Tarımda İşçi Sağlığı ve Güvenliği ve Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliği.”

Konferansta GİFT Yönetim Kurulu Başkanı, Adana Çiftçiler Birliği, Ticaret Borsası Başkanları, Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileri ile “Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği” konuları hakkında görüşülmüş, Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri hakkında bilgi verilmiş, ortak yapılabilecek çalışmalar hakkında istişarelerde bulunulmuştur. Ayrıca ABD Missouri Üniversitesi ve Almanya Büyükelçiliği gibi yurt dışı sektör temsilcileri ile Genel Müdürlüğümüzün faaliyet alanları hakkında bilgi verilmiş ve Tarım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği konularında işbirliği yapabileceğimiz kişiler hakkında bilgi alınmıştır.